Wystawa zabawek fizycznych

W czwartek, 8 marca, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wystawie zabawek fizycznych, którą przygotowała pani Agnieszka Łukaszewicz wraz z uczniami Gimnazjum we Wrześnicy. Główną ideą wystawy było przedstawienie w jasny i prosty sposób skomplikowanych zjawisk fizycznych. Wystawa miała charakter interaktywny. W przeciwieństwie do muzeum, wszystkie zabawki można było dotknąć, żeby przekonać się jak działają. Wystawa liczyła ponad 50 ciekawych i oryginalnych eksponatów. Wystawa była podzielona na pięć tematycznych części odpowiadających najważniejszym działom fizyki (mechanikę, optykę, termodynamikę oraz elektryczność i magnetyzm). Wystawa zabawek fascynowała wszystkich, zarówno młodzież, jak i nauczycieli. Wśród zwiedzających duże zainteresowanie wzbudzała kula plazmowa, która po włączeniu wysyła świecące błyskawice. Zachwyt wzbudzał również termometr miłości. Wystarczyło tylko objąć dłonią dolną bańkę termometru, by w kilka chwil ciepło naszych dłoni podniosło zabarwioną ciecz, wskazując poziom naszego temperamentu. Bardzo podobały się także proste zabawki takie jak Wańka- wstańka, zwykły bąk, wahadło Newtona, czy też sprężyna slinky, po które uczniowie bardzo chętnie sięgali przypominając sobie beztroskie lata dzieciństwa. Można było również umieścić swoją głowę na tacy w specjalnie przygotowanym stole, jak również napisać na przykład swoje imię patrząc wyłącznie na lustrzane odbicie swoich rąk – to wcale nie jest takie łatwe. Wystawa „Fizyka zabawek” pokazała, że zabawki mogą wspaniale rozbudzać zainteresowanie fizyką, pokazać szerokiej publiczności jej piękno i pozostawić trwałe wspomnienia.