Zaćmienie Słońca we Wrześnicy

Uczniowie gimnazjum we Wrześnicy mieli niecodzienną możliwość bezpośredniego oglądania zaćmienia Słońca.

Zaćmienie Słońca obserwujemy wtedy, gdy Księżyc całkowicie lub częściowo przesłania Słońce. Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się wówczas przez krótki czas w jednej linii.

Teoretycznie w ciągu roku w skali całej planety można zobaczyć od dwóch do pięciu zaćmień Słońca, z czego maksymalnie trzy mogą być zaćmieniami całkowitymi. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk.

To, że w Polsce zobaczymy zaćmienie częściowe nie oznacza, że w innych miejscach na Ziemi widok będzie taki sam.

Całkowite zaćmienie Słońca z 20 marca 2015 było widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia przeszedł niemal wyłącznie przez obszary morskie – jedynymi obszarami lądowymi, na jakie natrafił, były Wyspy Owcze i Svalbard.

W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. Zasłonięciu uległo od 63% tarczy słonecznej w regionach południowo-wschodnich do 75% na północnym zachodzie kraju, czyli byliśmy w tym szczęśliwym położeniu, że oglądaliśmy największe zaćmienie i sprzyjała nam pogoda do obserwacji.

Następne tak głębokie zaćmienie w naszym kraju będzie można zobaczyć dopiero w 2026 roku, a na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce trzeba będzie poczekać 120 lat do października 2135 roku.

Zaćmienie Słońca we Wrześnicy