Voyage voyage… czyli gimnazjaliści z Wrześnicy w Paryżu

W dniach 18- 23 maja 2015 r. gimnazjaliści z Wrześnicy wraz z uczniami ZSA w Sławnie pod kierownictwem pana pedagoga Waldemara Koska poznawali zabytki Paryża.

Pierwszego dnia główną atrakcją była Wieża Eiffla. Kolejki do windy miały nieprawdopodobną długość, więc zdecydowano się wejść schodami. Tego samego dnia poznano jeszcze Łuk Triumfalny, Sekwanę, Plac Warszawski, Pola Elizejskie, Pałac Inwalidów.

Następnego dnia trzeba było się stawić na śniadanie już o godz. 8:00. W planie było zwiedzanie Dzielnicy La Defence (centrum handlowe, metro, szklane wieżowce). Kolejnym punktem wycieczki było największe na świecie Muzeum Luwr. Po długim oczekiwaniu na przewodników można było podziwiać rzeźby, malowidła, klejnoty. Punktem kulminacyjnym był najsłynniejszy obraz świata „Mona Lisa” Leonarda da Vinci- opancerzony grubym szkłem, oddzielony od turystów grubym sznurem i otoczony ochroniarzami. Po atrakcjach Luwru był rejs po Sekwanie pod 22 mostami. Wieczorem podziwiano oświetloną Wieżę Eiffla. Zabawne było otoczenie naszych wycieczkowiczów przez ciemnoskórych mieszkańców Paryża, którzy próbowali sprzedawać pamiątki. Wielkim poczuciem humoru wykazał się uczeń klasy drugiej, który zaczął się z nimi targować i mówić np. „OMG this is dangerous, it̕s fire (O mój Boże, to jest niebezpieczne, to ogień) Made in China! Również rapował z nimi. Późno wieczorem w drodze do hotelu w autobusie jeszcze wszyscy mieli siłę bawić się i śpiewać.

Trzeci dzień to kolejne atrakcje: Dzielnica Łacińska, Moulin Rouge, Bazylika Sacre- Coeur, Katedra Notre Dame.

Ostatniego dnia zwiedzono Pałac Wersal i jego ogrody. Zdaniem wszystkich to było najpiękniejsze miejsce Paryża, szczególnie ogród zwany matematycznym ze względu na symetryczny układ roślin, złote fontanny i posągi.

Ciekawostka: Paryż nazywany jest białym miastem. Na pierwszy rzut oka może to się wydawać dziwne, gdyż budynki są kolorowe. Dopiero widok z Wieży Eiffla i Bazyliki Sacre- Coeur potwierdza tę opinię.

Voyage voyage… czyli gimnazjaliści z Wrześnicy w Paryżu