Tragiczne dzieje Romea i Julii na deskach Teatru Nowego w Słupsku

07.01.2016 r. gimnazjaliści z Zespołu Szkół we Wrześnicy obejrzeli w Teatrze Nowym w Słupsku spektakl W. Szekspira „Romeo i Julia”. To najbardziej znany utwór tego pisarza, wciąż wystawiany na scenach całego świata, gdyż motyw nieszczęśliwej miłości i tragicznie kończącej się historii wzrusza kolejne pokolenia czytelników.
Po powrocie do szkoły uczniowie na lekcji języka polskiego dyskutowali na temat tej inscenizacji. Oceniali różne elementy charakterystyczne dla teatru: grę aktorów, kostiumy, dekoracje, muzykę.
„Teatr jest tak nieodzowny jak szkoła”- te słowa Stefana Jaracza są aktualne do dziś, gdyż teatr jest jedynym miejscem, gdzie żywy człowiek spotyka się z żywym człowiekiem. To jedyna dziedzina sztuki, która nie podlega produkcji taśmowej i nie może być powielana. Tylko w teatrze obcujemy ze specyficznym oryginałem: każdy teatralny spektakl jest niepowtarzalnym zjawiskiem, jak niepowtarzalne są spotkania i kontakty między żywymi ludźmi. Dlatego też tak ważne jest, aby młodzi ludzie odwiedzali teatr i nie zamykali się tylko w świecie wirtualnym na portalach społecznościowych.

Małgorzata Nowak
Tragiczne dzieje Romea i Julii na deskach Teatru Nowego w Słupsku