Spotkanie z lekturą szkolną w teatrze

28 lutego 2017 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl „Balladyna” J. Słowackiego w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku. Tekst tragedii, która powstała ponad półtora wieku temu, został skrócony tak, aby był czytelny dla współczesnego widza. W scenariuszu nie znalazły się fragmenty niewiele wnoszące do akcji. Reżyser spektaklu, Jan Machulski, skupił się głównie na ludzkich charakterach i ponadczasowych problemach.
W czasie antraktu przedstawienia trwającego łącznie 135 minut uczniowie mieli możliwość spotkać się w foyer (czyli w rozległym pomieszczeniu w budynku teatru, opery, filharmonii przylegającym do sali widowiskowej, przeznaczonym do odpoczynku w trakcie przedstawienia lub oczekiwania na jego rozpoczęcie) z rówieśnikami z innych szkół, np. ze Sławska, Postomina, Darłowa.
Opinie uczniów na temat spektaklu były różne. Jednym podobały się efekty multimedialne, innym brakowało tradycyjnych dekoracji. Dobrze oceniona była gra aktorów i muzyka. Wyrażanie własnej opinii, recenzowanie to ważna umiejętność, którą powinien posiąść każdy człowiek. Aktywny udział w spektaklu teatralnym i obserwowanie pracy profesjonalistów to świetna okazja, aby uczyć się przez przeżywanie.