Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych

W sobotę 7 listopada 2015 roku w Gdańsku odbył się IV Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych. Przedstawiciele Gimnazjum: Jeremi Piwowarczuk oraz Tytus Borycki wzięli w nim udział. Uczniowie podczas turnieju zmagali się z drużynami ze szkół z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego…
Turniej Maszyn Wiatrowych polegał na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej. Zgłoszona na Turniej maszyna była testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach: największa moc, obroty przy obciążonym wale maszyny, moment obrotowy przy zatrzymanym wale.
Współzawodnictwo w budowie turbin, ich udoskonalaniu, podejmowaniu decyzji o sposobie wykonania łopatek, ich kształtu, materiału, zamocowania łożysk, miała niewymierny wpływ na rozwój zdolności zarówno intelektualnych jak i manualnych uczniów. Organizatorzy chcieli, aby takie działanie spowodowało zainteresowanie młodych ludzi techniką i jej historią, majsterkowaniem, budową maszyn, przetwarzaniem energii oraz w przyszłości wyborem technicznych kierunków studiów.
Dziękujemy rodzicom uczniów: Państwu Piwowarczuk oraz Państwu Boryckim za pomoc w przygotowaniach jak również zorganizowanie dowozu.

Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych