NARODOWE CZYTANIE „QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA

narodowe_czytanie-_quo_vadis_henryka_sienkiewicza

„Narodowe Czytanie” to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. „Narodowe Czytanie” zainaugurowała w 2012 r. lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku – „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalki” Bolesława Prusa.
W tym roku po raz pierwszy Polacy w internetowym głosowaniu mogli sami dokonać wyboru, jakiej lekturze ma być poświęcone „Narodowe Czytanie”. Wygrała powieść „Quo vadis”.
W naszej szkole mieliśmy zaszczyt wysłuchać fragmentów tej powieści w wykonaniu pani Lidii Wróblewskiej – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sławno i pani Marty Borodziuk – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kępice.
Odbył się również konkurs pięknego czytania „Quo vadis” dla uczniów klas IV – VI naszej szkoły podstawowej i klas I – III gimnazjum. W kategorii szkoły podstawowej zwyciężyła Barbara Jastrzębska (kl. V), a w kategorii gimnazjum zdeklasowała wszystkich Weronika Szostakiewicz (kl. II a). Laureatki otrzymały dyplomy oraz bony na zakupy w sławieńskiej księgarni. Uczestnikom konkursu należą się szczere gratulacje, gdyż „Quo vadis” to powieść pełna trudnych i obcych słów dla dzieci i młodzieży.
Za rok również będziemy uczestnikami tej wyjątkowej, ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę i skłaniającą do wspólnego uczestnictwa w rozwoju kultury narodowej.