Apel: „Człowiek zrodził się wolny”

W przeddzień 70 rocznicy Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu
w dniu 16 stycznia 2015 r. w Gimnazjum we Wrześnicy odbył się uroczysty apel pt. ,,Człowiek zrodził się wolny”. Siedemdziesiąt lat temu miał miejsce pierwszy transport Żydów do Oświęcimia skierowanych prosto do komór gazowych, który zapoczątkował tzw.  „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”.

Mottem przewodnim montażu słowno-muzycznego były słowa: „Spodziewali się najgorszego – ale nie tego, co niewyobrażalne.”. Inscenizacja została zadedykowana wszystkim ofiarom Holocaustu – tym którzy zostali wymordowani oraz tym, którzy ocaleli. Uroczystość przygotowali uczniowie Gimnazjum  wspólnie z opiekunem – p. Eweliną Drop-Konieczną. Zostały wykorzystane wspomnienia świadków tamtych wydarzeń, a także zdjęcia i fragmenty filmów z epoki.

Celem niniejszego uroczystego apelu było sygnalne zaprezentowanie uczniom prawdy historycznej nt. niemieckiego obozu zagłady w Polsce, losów ludzi, którzy pobyt w Auschwitz przeżyli lub tam zginęli. Jest to próba oddania hołdu ofiarom holocaustu, aby pamięć i odpowiedzialność za losy ludzi i świata była podejmowana szczególnie przez młode pokolenia.

Apel Człowiek zrodził się wolny